A ló és az ember kapcsolatának története
Történelmünk során már korán, évezredekkel ezelőtt barátságott kötöttünk a lóval, és azóta igen sokat köszönhetünk négylábú patás társunknak. A háziasítás előtti időkben elődeink még csak kívánatos vadként tekintettek a síkságon vágtató hátasokra. Kr. e. 4000-3000 évvel azonban az ázsiai nomád törzsek elkezdték befogni a szabadon kóborló vadlovak méneseit. Vadászó és gyűjtögető őseink nemcsak az állat húsát, és tejét fogyaztották el, de a bőrét is hasznosították, míg egy napon rájöttek a lótartás további előnyeire is. Nyájaikat lovon ülve terelgették, a kerék feltalálásával pedig igavonásra is használták. Mivel lóháton viszonylag rövid idő alatt egyre nagyobb távolságokat lehettett megtenni, hamarosan a kereskedelem is virágzásnak indul. Majd később a lovak a hadászatban is egyre nagyobb szerephez jutottak.
cowboy
római reilef
Háborús hősök
A lovas népek kösztük a kassziták, hettiták és elamiták Kr. e. 3000-ben már lóháton ülték meg szomszédháborúikat. Az első telt kerekű, lovas harcikocsik birtokában Kr. e. 1640 körül a nomád hükszoszok, szabályosan lerohanták, és elfoglalták, Egyiptomot, amit mintegy 100 évig uraltak. A lószerszám és a fegyverek tökéletesítésével a lovas harcosok jelentősége egyre inkább túlszárnyalta a gyalogosokét. Emelett a lovasság olyan vidékeken is képes volt tábadást indítani, melyek a harci kocsik számára megközelíthetetlenek voltak. Később a páncélzat tökéletesedésével nemcsak a lovas biztonsága javult, hanem a súlya is gyarapodott. Ennek következtében előnyben részesítették a nagyobb termetű lovakat, amelyek könyebben megbírkóztak a jóval nehezebb teherrel.
A történelem egyik híres lova
A háború egykor szinte elképzelhetetlennek tűnt lovas katona nélkül, ahol ló és lovasa együtt bukott el vagy aratott dicsőséges győzelmet. Híres lovasával egyetemben a bátorság jelképeként egy-egy nemes állatról a történelem is megemlékezik. Bukephalosz, Nagy Sándor (III. Alexandrosz, Kr. e. 356-323) legendás lova gazdájával együtt az egész addig ismert, Egyiptomtól Indiáig terjedő világot uralma alá hajtotta. Bukephaloszt senki nem tudta betörni, Alexandresz viszont 12 évesen megszelidítette. Kettejük dicsőséges történetének a Hüdaszpész csata vetett véget, ahol a hűséges paripa életét vesztette. Nagy Sándor később az egyik általa alapított szeretett lova tiszteletére Bukephalának nevezte el.
Lovak a munkában
A lovakat nemcsak háborúban használták, hanem fő közlekedési eszközként is.
Innen folytatjuk...